EN

Tekoälyn uudet sovellukset fysikaalisten tieteiden ja tekniikan tutkimuksessa (AIPSE) -akatemiaohjelman avajaisseminaari 18.6. Helsingissä

5.6.2018

Tekoälyn uudet sovellukset fysikaalisten tieteiden ja tekniikan tutkimuksessa (AIPSE) akatemiaohjelman avajaisseminaari pidetään 18.6. Paasitornissa Helsingissä. Seminaariin ovat tervetulleita alan tutkijat, yritysten edustajat ja muut tekoälystä kiinnostuneet.  

Ohjelma: 

9.00  Registration and coffee
9.30 Opening remarks, Riitta Maijala, Vice President for Research, Academy of Finland
9.40  Introduction to the programme, Tommi Laitinen, Programme Manager (AIPSE), Juha Latikka, Senior Science Adviser (ICT 2023)
9.50 Keynote 1: A New Dawn of Interatomic Potentials, Professor Gábor Csányi, University of Cambridge
10.30 Keynote 2: How AI Enables the Best People Flow Experience in Building, Tomio Pihkala, CTO, Kone Corporation
11-12 Lunch
12.00 Keynote 3: Natural Languages in Social Media Meet AI, Dr Mari-Sanna Paukkeri, CEO, Utopia Analytics
12.20 Business Finland activities in AI, Outi Keski-Äijö, Programme Manager, AI Business, Business Finland
12.35  Research infrastructures and services in data management and computing, Erja Heikkinen, Counsellor for Science Affairs, Ministry of Education, Science and Culture
12.50-13.30 Coffee and poster session
  Session for AIPSE project presentations (3 x 15 min + 10 min for questions)
13.30 Artificial Intelligence for Retrieval of Forest Biomass & Structure, Academy Research Fellow/Dr. Matti Mõttus, VTT Technical Research Centre of Finland
13.45 Artificial Intelligence for Atomistic Structure Search, Professor Patrick Rinke, Aalto University
14:00-14.15 Using AI and machine learning in traffic management for improved air quality in Helsinki, Associate Professor Nønne Prisle, University of Oulu
  Session for ICT2023 project presentations (4 x 15 min + 10 min for questions)
14.25 Reliable Automated Bayesian Machine Learning, Assistant Professor Antti Honkela, University of Helsinki
14.40 Tensor Learning for Biomedicine, Assistant Professor Tapio Pahikkala, University of Turku 
14.55 Found in Translation - Natural Language Understanding with Cross-Lingual Grounding, Dr. Alessandro Raganato and Dr. Hande Celikkanat, University of Helsinki
15.10-15.25 Active network alignment, Professor Gionis Aristides, Aalto University
15.35-15.40 Concluding remarks
15.40–18.00  Poster presentations and refreshments

Lisätiedot

Ohjelmapäällikkö Tommi Laitinen, puh. 029 533 5057
Ohjelmapäällikkö Tuomas Katajarinne, puh. 029 533 5067
Projektisihteeri Sanna Hytönen, puh. 029 533 5032

Viimeksi muokattu 18.6.2018
Seuraa meitä:
FacebookSlideshareTwitterYoutube
VAIHDE 029 533 5000
KIRJAAMO 029 533 5049
FAKSI 029 533 5299
   
SÄHKÖPOSTI etunimi.sukunimi@aka.fi
AUKIOLO Arkisin 8.00-16.15
   
HENKILÖHAKU »
TIETOSUOJASELOSTEET »
YHTEYSTIEDOT JA LASKUTUS »
KYSYMYKSET JA PALAUTE »